Що таке обстеження будівель на предмет доступності МГН?

 Можливість безперешкодного відвідування громадських будівель має бути у всіх. Рівні права забезпечуються дотриманням норм щодо доступності для людей з інвалідністю та маломобільних груп населення (МГН).

 Хто належить до маломобільних груп населення?

 Люди, які зазнають труднощів під час самостійного пересування, отримання послуги, необхідної інформації або під час орієнтування в просторі: інваліди, люди з тимчасовим порушенням здоров'я, вагітні жінки, люди старшого віку, люди з дитячими візочками.

 Доступність будівель і споруд для маломобільних груп населення включає в себе такі поняття:

 • забезпечення безперешкодного пересування людей, які мають обмеження мобільності;
 • відсутність бар'єрів під час проходження через дверні прорізи, сходами (всередині та зовні будівлі);
 • меблі та обладнання мають перебувати у вільному доступі.

 Хто має право проводити технічне обстеження на предмет доступності?

 Сертифікований експерт з обстеження будівель і споруд визначає доступність приміщення для маломобільних груп. Для цього складається звіт про доступність приміщення. Проведення обстеження дає змогу вивчити споруду і порівняти її з вимогами законодавства

Експерту будуть потрібні такі документи:

 • техпаспорт на нерухомість;
 • правовстановлювальні документи;
 • фото, схеми і плани споруди;

 Співробітник компанії обстежує об'єкт на інклюзивність у зручний для клієнта час. Під час обстеження визначається доступність будівель і споруд для маломобільних груп населення за такими ознаками:

 •  коридорами має легко переміщатися візок;
 • на підлозі не повинні бути розміщені перешкоди на висоті від 0,7 до 2,1 м від рівня пішохідного шляху;
 • предмети меблів і декору не повинні заважати рухатися в приміщеннях;
 • поручні виготовлені з міцних матеріалів;
 • організовано доступність туалету для людини у візку;
 • достатня ширина дверних прорізів;
 • виконано встановлення пандуса для інвалідів, мікроліфт для інвалідів.

 Обстеження приміщення на доступність інвалідам є підставою для звіту. За необхідності видаються рекомендації щодо усунення недоліків.

Садовий чи Дачний будинок –  будинок для літнього (сезонного) використання та використання протягом року з метою позаміського відпочинку на території зеленого господарства, дачної спільноти за межами населеного пункту.

Чим відрізняється садовий будинок (дача) від житлового будинку ? Основна відмінність дачного та житлового будинку в цільовому призначенні. Житловий будинок використовується для постійного проживання, а дача – для тимчасового. У житловому будинку обов'язково мають бути підведені комунікації, серед яких електрика, газ, вода, каналізація та опалення.

Навіщо переводити Садовий будинок (дачу) до житлового фонду ?

Присвоєння об'єкту статусу житлового будинку дає можливість проводити Реєстрація місця проживання, це основна мета переведення дачі до житлового фонду, адже зареєструватися в об'єкті, призначеному для тимчасового проживання не можна.

 Щоб перевести садовий (дачний) будинок до житлового фонду потрібно:

 • Звернутися в органи місцевого самоврядування. Переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки здійснюється органами місцевого самоврядуваннясела, селища, міста, з якими відповідні дачні поселення та садівничі товариства пов’язані адміністративно або територіально.
 • Заповнити заяву за встановленим зразком. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/321-2015-%D0%BF#Text
 • Підготувати копію документа, що підтверджує право власності на дачний чи садовий будинок.
 • Отримати письмову згоду співвласників (за наявності) на переведення такого будинку в житловий.
 • Оформити Звіт про проведення технічного огляду дачного чи садового будинку з висновком про його відповідність державним будівельним нормам, підписаний виконавцем окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури, створений виключно з використанням Реєстру будівельної діяльностіу формі електронного документа з присвоєнням реєстраційного номера.

Технічний огляд дачного чи садового будинку проводиться з метою визначення відповідності фактичного стану садового або дачного будинку новому функціональному призначенню та надання в разі потреби рекомендацій щодо усунення виявлених недоліків

Основні вимоги, яких потрібно дотримуватися, щоб дачу можна було перевести в житловий фонд:

 1. відповідність вимогам пункту 5.6 розділу 5 ДБН В.2.2-15:2019 "Житлові будинки. Основні положення"у частині висоти житлових приміщень (не менш як 2,5 метра);
 2. відсутність деформацій, що можуть призвести до втрати несучої здатності конструкцій та руйнування будинку;
 3. наявність діючої системи опалення для забезпечення експлуатації будинку протягом року відповідно до ДБН В.2.5-67:2013 "Опалення, вентиляція та кондиціонування";
 4. відповідність вимогам ДБН Б.2.2-12:2019 "Планування та забудова територій"у частині дотримання санітарних та протипожежних розривів;
 5. відповідність вимогам ДБН В.2.2-15:2019 "Житлові будинки. Основні положення".

 

 

Конвенція про права людей з інвалідністю.

ДБН В.2.2-40:2018 Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення.

ЗАКОН УКРАЇНИ Про внесення змін до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" щодо посилення захисту осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення при здійсненні містобудівної діяльності.

 Приміщення яких установ, згідно із законом, повинні мати документи, що підтверджують доступність для МГН?

 Банки (Постанова Правління Національного банку України № 149 від 22.12.2018 р. "Про затвердження Положення про ліцензування банків").

Аптеки (Постанова КМУ від 30 листопада 2016 р. № 929).

Фінансові компанії (Постанова КМУ від "07" грудня 2016 року №913).

Освітні заклади (Постанова № 347 від 10 травня 2018 року про внесення змін до "Постанови Кабінету Міністрів України про затвердження Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності закладів освіти № 1187 від 30 грудня 2015 року").

Медичні заклади (Департамент охорони здоров'я).