Для початку Вам необхідно отримати дозвіл на розробку землевпорядної документації.
Якщо ділянка яку Ви хочете приватизувати знаходиться в межах населеного пункту, то Вам необхідно звернутися до органу місцевого самоврядування.
До заяви обов'язково потрібно докласти графічний матеріал, на якому буде відображено бажане місце розташування земельної ділянки, право на який Ви хочете оформити.
Якщо ділянка знаходиться за межами населених пунктів, то розпорядників може бути декілька залежно від цільового призначення ділянки.
Ділянками для індивідуального дачного будівництва розпоряджаються районні державні адміністрації;
Ділянками для ОСГ та садовими ділянками за межами населених пунктів розпоряджається Головне управління Держгеокадастра у Вашій області.
Якщо у Вас у власності є індивідуальний житловий будинок, і Ви хочете оформити під ним земельну ділянку для його обслуговування, то дозвіл на розробку землевпорядної документації брати не потрібно. Можна відразу переходити до етапу розробки землевпорядної документації.
Необхідні документи для приватизації
Приватизувати земельну ділянку, в залежності від її цільового призначення та інших факторів можна двома способами:
1. Шляхом розробки технічної документації по встановленню меж земельної ділянки;
2. Шляхом розробки проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Приватизувати земельну ділянку шляхом розробки технічної документації по встановленню меж земельної ділянки можна в наступних випадках:
• Якщо Ви хочете приватизувати земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, в разі якщо там знаходиться житловий будинок, який належить Вам.
• Якщо Ви хочете приватизувати земельну ділянку, яка знаходиться у Вас в оренді або постійному користуванні і її цільове призначення збігається, з одним з п'яти які передбачають можливість безоплатної приватизації.
• У всіх інших випадках приватизація земельної ділянки здійснюється шляхом розробки проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
У чому ж відмінності між цими двома видами документацій?
• Технічна документація трохи простіше за складом матеріалів, які вона містить, і як наслідок вартість її розробки трохи менше ніж у проєкті відведення.
• Технічна документація, після її розробки та погодження меж ділянки із суміжними землевласниками або користувачами землі, відразу подається до територіального органу Держгеокадастру (земельні ресурси в Вашому районі) для реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі, в процесі якої ділянці буде присвоєно кадастровий номер. За результатом Вам буде виданий витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку, і ділянку, право на яку Ви оформляєте, з'явиться на ресурсі - Публічна кадастрова карта.
• Проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки, крім того, що трохи складніше і дорожче в розробці, складніше. Після його розробки та підписання меж ділянки із суміжними землевласниками або землекористувачами, проєкт повинен узгоджуватися з територіальним органом Держгеокадастру (з земельними ресурсами).
Якщо цільове призначення ділянки має на увазі можливість забудови цієї ділянки, або якщо ділянка знаходиться в межах населеного пункту, то такий проєкт відведення ще узгоджується з органом містобудування та архітектури.
Можливі ситуації, коли проєкт необхідно узгоджувати з іншими службами, такими як Управління Екології, Культури, Управління водних ресурсів, Лісгоспи. Також деякі проєкти проходять обов'язкову державну експертизу. Але це, мабуть, до 10% від загальної кількості робіт. Найчастіше це узгодження з Держгеокадастром і архітектурою.
Грамотний проєктант практично завжди зможе зорієнтувати Вас у кількості служб, з якими потрібно буде узгоджувати проєкт відведення Вашої земельної ділянки.
Після узгоджень проєкт, так само як і технічна документація, подається до територіального органу Держгеокадастру для реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.
Порядок подачі документів
Після того як документація розроблена, погоджена та кадастровий номер ділянці присвоєно, необхідно всі документи отримані Вами в процесі проведеної роботи: проєкт або технічна документація, з усіма висновками служб і витяг з кадастру подати в той орган який давав Вам дозвіл на розробку цієї документації, із заявою про затвердження землевпорядної документації та передачу земельної ділянки Вам у власність.
Результатом Вашого звернення до розпорядника землею повинен стати документ, яким земельна ділянка передається Вам у власність (він може називатися по різному в залежності від того, який орган розпоряджається цією землею. Якщо це буде сільська, селищна чи міська рада то документ буде називатися рішення сесії; якщо районна державна адміністрація - то розпорядження; якщо Держгеокадастру - то документ називається наказ).
Далі Вам залишається лише зареєструвати право власності на Вашу земельну ділянку в державному реєстрі прав на нерухоме майно. Це можна зробити у будь-якого нотаріуса або в реєстраційній службі.
В державний електронний реєстр буде внесена інформація про те, що Ви є власником земельної ділянки, і параметри ділянки. На підтвердження факту внесення до реєстру цих даних може бути видано витяг з реєстру.
Громадяни України, державні органи, нотаріуси та інші суб'єкти яким буде необхідно підтвердження наявності у Вас права власності на цю земельну ділянку при необхідності можуть перевірити це в реєстрі.
Фахівці нашої компанії допоможуть Вам визначити необхідний алгоритм для приватизації бажаного Вами земельної ділянки, максимально ефективно використовувати своє Конституційне право, і в максимально короткі терміни стати власником землі.
Садові товариства, дачні кооперативи
Якщо Ви є користувачем землі, що входить до складу садового (дачного) товариства або кооперативу, в такому випадку - приватизація землі, обов'язкова міра для того, щоб зберегти свою ділянку. Одного лише членства в кооперативі або товаристві та справної сплати членських внесків недостатньо. У будь-який момент за недотримання обов'язків користувач землі може бути виключений з кооперативу, і, відповідно, позбавлені виділеної землі. Процес приватизації землі та оформлення земельної ділянки у власність, що входить до складу товариства або кооперативу - це запорука того, що Вашу ділянку у Вас ніхто ніколи не забере.